Omenirea întreagă a fost pregătită cu mult timp înainte pentru acest mare şi unic eveniment din istoria ei, proorocii şi Drepţii din Vechiul Testament au vestit oamenilor că va veni ziua când Dumnezeu va trimite pentru noi toţi un Mântuitor. Această nădejde a străbătut ca o făclie sfântă purtată de mâini curate, de-a lungul veacurilor.

În biserica parohiei Înălțarea Domnului din Protoieria Curtea de Argeș, a avut loc o activitate catehetică. Părintele slujitor Herișanu Ion Cosmin a vorbit copiilor de la Școala Basarab I despre Praznicul Nașterii Pruncului Iisus și despre importanța păstrării tradiției colindatului, iar în final le-a oferit daruri.