Numele Andrei înseamnă bărbăţiecuraj şi poate că astăzi, mai mult ca oricând, suntem chemaţi să dăm dovadă de curaj în faţa provocărilor ce ne stau înainte.

Curajul mărturisirii lui Hristos într-o lume tot mai ostilă, al promovării adevăratelor valori morale, cu siguranţă, ne va face răbdători şi puternici în ispite, iar dacă vom căuta în viaţă, asemeni Sfântului Apostol Andrei, mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui (Matei 6, 33), toate celelalte lucruri materiale de care avem nevoie se vor adăuga nouă, ştiind bine că Iisus Hristos, Domnul domnilor, va fi cu noi în toate zilele până la sfârşit.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat în biserica parohia Turculești, protoieria Topoloveni, o activitate catehetică. Părintele slujitor Bologea Vasile Cosmin a vorbit copiilor despre Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, dar și despre importanța Marii Uniri de la 1918.