Cu purtarea de grijă şi cu îndemnul permanent al Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului se desfăşoară activităţi catehetice.

Copiii de la Şcoala Gimnazială „Marin Preda” din Piteşti, însoţiţi de doamna director Vasilescu Maria Ramona şi de doamnele profesoare Holban Lidia, Tănăsoiu Florentina, Ginavar Ileana-Cerasela, Dumitru Elena Magdalena, Tiţa Narcisa, Apopii Ramona şi Ivaşcu Oana au participat la biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Piteşti la o activitate catehetică cu având ca temă rolul şi importanţa postului şi a rugăciunii în viaţa creştinului, precum şi despre marele Praznic al Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.