Sâmbăta lui Lazăr se prezintă, din punct de vedere liturgic, ca o sărbătoare înaintea celei a Duminicii Floriilor, zi în care celebrăm Intrarea Domnului în Ierusalim. Aceste două sărbători au aceeaşi temă: ideea de triumf. Sâmbătă, Domnul a învins moartea prin învierea lui Lazăr, duminică anunţă triumful împărăţiei lui Dumnezeu şi acceptarea lumii a singurului său Rege, Iisus Hristos.

Părintele slujitor Negescu Gheorghe Cicelon de la parohia Bălilești, protoieria Câmpulung Muscel, a fost prezent în mijlocul copiilor de la Grădinița cu Program Prelungit din localitate. În cadrul lecției de cateheză, cei mici au aflat despre istoria praznicului Floriilor, dar și despre importanța Săptămânii Pătimirilor Mântuitorului.

În finalul activității, au fost oferite iconițe.