Pentru a ajunge la Săptămâna Mare, trecem mai întâi prin Sâmbăta Sfântului şi Dreptului Lazăr sau a Floriilor, în care, după ce am săvârşit cele patruzeci de zile „de suflet folositoare” ale Postului Mare, ne bucurăm că „Hristos învie cu cuvântul” pe prietenul său Lazăr.

Apoi urmează bucuria Duminicii Floriilor, când Hristos intră în Ierusalim smerit, „şezând pe mânzul asinei”, şi este primit cu aclamaţii de poporul plin de entuziasm, exprimat prin cuvinte de binecuvântare mesianică: „Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel!”

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare, din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului, a desfășurat la parohia Sfinții Martiri Brâncoveni din orașul Mioveni, o activitate catehetică.

Părintele slujitor Neacșu Ionuț a fost prezent în mijlocul copiilor de la Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” din localitate, cărora le-a vorbit despre frumoasa perioadă liturgică în care ne aflăm, care va culmina cu Slăvitul Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Activitatea a continuat în Centrul social Sfinții Împărați Constantin și Elena al parohiei, unde elevii au participat la un atelier de lucru.