Hristos este prezent în Biserică în chip adevărat, real, prin prefacerea pâinii şi a vinului în Însuşi Trupul şi Sângele Său, în timpul Sfintei Liturghii. Prin împărtăşirea euharistică, credincioşii se unesc în mod deplin cu Iisus Hristos.

Primind Trupul şi Sângele lui Iisus Hristos prin Euharistie, ne împărtăşim de Domnul Cel înviat şi înălţat la ceruri, adică de Hristos Care şade de-a dreapta Tatălui, cu umanitatea noastră pe care a îndumnezeit-o, prin toate momentele importante ale vieţii Sale.

Preoții slujitori Florea Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi, protoieria Câmpulung Muscel, au primit cu mare drag pe copiii care au pășit în sfânta biserică. Aceștia au participat la o activitate catehetică, în care s-a vorbit despre Taina Sfintei Împărtășanii, dar și despre frumusețea deniilor din Săptămâna Mare. Cu credință și cu dragoste, tinerii s-au apropiat de Sfântul Potir și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului Iisus Hristos.