Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, subofițeri și maiștri militari de comandă din Divizia II Infanterie „Getica”, precum și militarii participanți la competiția „Subofițerul/soldatul anului, Etapa pe Divizia II Infanterie Getica”, însoțiți de părintele Mihai Stănoiu și plt. adj. pr. Stanciu Valentin, au vizitat Mînăstirea Argeșului.

Cadrele militare au fost întâmpinate de către părintele muzeograf Adrian Enache în Catedrala Mitropolitană a Sfântului Voievod Neagoe Basarab, unde le-a prezentat istoricul monumentalei biserici.

Vizita a continuat cu Palatul Arhiepiscopal, Paraclisul Arhiepiscopal, Muzeul și Noua Catedrală Arhiepiscopală și Necropolă Regală, unde oaspeții s-au rugat la moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia.