Vineri, 6 septembrie, începând cu ora 18.00, la parohia Mihăești, protoieria Mioveni, a fost organizată o seară de cinema în aer liber.

Evenimentul s-a desfășurat, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, prin Sectorul Cultural și Comunicații Media, de către Primăria Comunei Mihăești prin implicarea doamnei primar Andreea Iuliana Crîmpiță Matei, în curtea bisericii parohiei Mihăești.

În acest proiect au fost implicate toate parohiile din localitate: Văcarea, Furnicoși, Valea Popii și Drăghici.

Gazdele, preoții slujitori Ciobanu Gabriel Iustin și Năstase Ionuț au mulțumit tuturor celor prezenți, rostind un cuvânt catehetic, în care s-a subliniat importanța Bisericii în viața comunității.

Enoriaṣii prezenţi, de la mic la mare, copii, părinţi ṣi bunici, au avut minunata ocazie de a se delecta cu un deosebit şi emoţionant film de animaţie ce a fost pe placul tuturor.

Au fost puse la dispoziţia tuturor celor prezenţi apă, băuturi răcoritoare ṣi popcorn pentru a crea atmosfera de relaxare ṣi de bucurie specifică frumoaselor seri din vacanța de vară, contribuind astfel la apropierea credincioșilor de biserică și cu prilejul unor altfel de evenimente, informale, menite să contribuie la creșterea coeziunii sociale.

În finalul întâlnirii, toți cei prezenți au intrat în biserică, la rugăciune, au fost miruiți și au primit daruri.