Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, profesorii de matematică participanți la cercul pedagogic, coordonat de către doamna profesor Adriana Niță, au vizitat Mănăstirea Argeșului.

Părintele ghid, Adrian Enache, i-a însoțit în Catedrala ctitorită de Sfântul Neagoe Vodă Basarab, Palatul Mitropolitan, unde au văzut pictată legenda Meșterului Manole și Muzeul Arhiepiscopal, care deține fragmente din fresca originală a Catedralei, catapeteasma din timpul lui Șerban Cantacuzino, precum și alte exponate valoroase.

Profesorii au spus că acest itinerariu a fost un adevărat popas spiritual și și-au exprimat intenția ca, în viitor, să revină și cu elevi, care să cunoască valorile culturale inestimabile ale poporului român.