Priceasna este deopotrivă rugăciune și cântare în cuvinte simple, amintind de cântecul doinit la șezătorile satului, dar evocând aceleași înțelesuri profunde ale credinței ortodoxe mărturisite în această tindă a raiului. Aceste rugăciuni doinite sunt parte a stăruinței din toată vremea a creştinilor ortodocşi din satele și târgurile românești, de a mărturisi pe Domnul Iisus Hristos și bucuria de a rămâne uniți cu El, în istorie și în eternitate.

Părintele slujitor Claudiu Samoilă de la parohia Poienărei, protoieria Curtea de Argeș, a organizat prin Sectorul Cultural și Comunicații Media al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, un concert de pricesne. Elevi de la Școala Gimnazială „Naum Râmniceanu” din comuna Corbi, coordonați de doamna profeor Dana Maria Nițu, au susținut un recital de pricesne, aducând bucurie în sufletele celor prezenți