La 1 septembrie 1944, în casa de la Valea Mare – Ștefănești, unde a scris romanele Răscoala (publicat în 1932), Jar (1934) și Amândoi (1940), s-a stins din viață la vârsta de 59 de ani, marele scriitor Liviu Rebreanu.

Preoții slujitori Tiberiu Iriminescu și Stancu Sabin Gheorghe dimpreună cu iubitorii de cultură din parohie, au oficiat o slujbă de pomenire pentru scriitorul Liviu Rebreanu, iubitorul de plaiuri argeșene, după care a fost rostit un cuvânt în care a fost  subliniată personalitatea acestuia.