news        mail   location

 
 

Venirea pe lumea aceasta nu este numai un exerciţiu biologic. Fiecare om are o menire chiar din pântecele mamei lui, cum ni se arată întru bună desluşire în bătrâna Carte a lumii, Scriptura Sfântă.

 

Mare bucurie şi cea mai mare minune este când ne naştem, aceasta însemnând un drept absolut al omului. Pe cât este de preţios să ne naştem şi să trăim, pe atât este de important să vieţuim în ordine morală şi să aducem rod bogat, că doar n-om mânca şi dormi, nefăcând nimic altceva.

Iordache Golescu în Proverbe comentate ne arată că: „Pomul, ca să-ţi dea rod bun, trebuie să-l cureţi de uscături, iar nu să-l tai din rădăcină”, adică în tălmăcire „pe norod să-l îndrepţi, curăţindu-l de năravuri rele, iar nu să-l chinuieşti, că îndată îl pierzi”.

Aceiaşi oameni în toate timpurile!

Mersul printre stele – Calinic Arhiepiscopul, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Curtea de Argeș, 2013.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar