news        mail   location

 
 

Cicero scria pe vremuri o carte bună, pe nume, De Amicitiae, în traducere: Despre Prietenie, după câte îmi amintesc, pe când copiam din înţelepciunea antică, în caietele de elev silitor, cum îmi place să mă laud în gura mare.

 

Ovidiu Nasso, la Tomis, ne lăsa scris în Tristele sale: „Cât timp vei fi fericit, vei avea o mulţime de prieteni, dar în vremuri de restrişte vei fi părăsit”. Mai târziu, Iordache Golescu, mai pe scurtătură a zis: „Nicio avere nu este mai bună decât prietenul cel bun”.

Iar Iisus a definit prietenia ca o jertfă supremă: „Mai mare iubire decât aceasta nimeni nu are: ca să-şi pună cineva viaţa pentru prietenii săi!”

El a făcut-o pentru noi!

Mersul printre stele – Calinic Arhiepiscopul, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Curtea de Argeș, 2013.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar