news        mail   location

 
 

Parcă au trecut vremile când D. Bolintineanu se bucura a crede:

„Umanitate: este virtutea cea mai rară;

Să suferim ca ceilalţi să fie fericiţi.

Şi să muncim ca ceilalţi să nu fie trudiţi”.

Cel mai sigur este atunci când suntem umani şi blânzi cu toţi, dar să nu ne mărginim doar la anumite persoane. I. Eliade Rădulescu, îndeamnă: „Înalţă de poţi pe canalia până la tine, iar nu te coborî până la dânsa…”

Iar dacă cineva ne-ar întreba, într-o doară, cine-i cel mai mare om?, nu poţi să nu-ţi aminteşti de Al. Vlahuţă: „Cel mai mare om e cel mai mare iubitor de oameni…”

Auziţi, voi, regi ai pământului?

Calinic Argeșeanul

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar