Date de contact:

Str. Ţepeş Vodă Nr.17, Mun. Piteşti, Jud. Argeş, Tel. 0248/213807;

În fiecare an pe 26 iulie, Mănăstirea Negru Vodă din municipiul Câmpulung Muscel își sărbătorește ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel.
În ziua de 20 iulie 2024 în Catedrala Voievodală din Curtea de Argeș, ctitorită de Sfântul Neagoe Vodă Basarab, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, a fost oficiată slujba parastasului pentru Regele Ferdinand I și Regina Maria.
În ziua de 19 iulie 2024, s-a desfășurat o nouă etapă a proiectului Campionii Bucuriei, din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș, în care parohiile din Cercul nr. III pastoral: Căpățâneni, Oiești Pământeni, Berindești, Mustățești, Aref, Bucșenești și Poenari Corbeni, au dăruit alimente pentru cei cu venituri modeste.
Milostenia nu este compasiune pasivă și fără rezultat, ci gest activ prin care ne dovedim dragostea față de celălalt. Și în acest gest se ascunde o frumusețe rară, Dumnezeiască, deoarece "frumusețea milosteniei nu se măsoară după cantitate, ci după dărnicia sufletului" (Sfântul Ioan Hrisostom).
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul desfășoară, în perioada vacanței de vară, la parohia Valea Mare – Ștefănești, protoieria Topoloveni, activități educative pentru copii.
Iată, vrem – nu vrem, dăm și pe la poarta Politica Filosofiei sau Filosofia Politică, adică, uite așa, mai du-te – vino pe la noi!
Când citim în Scripturile bătrâne că: „a Domnului este pământul şi plinirea lui!” (Psalmul 23,1) inima ne tresaltă de bucurie şi sufletul înalţă mărire lui Dumnezeu Atoatecreatorul.
Deşi este greu să-ţi aşezi ochii pe hârtie în fuga condeiului atunci când soarele-ţi mângâie faţa, am încercat şi rândurile acestea le-am scris aşa … în strălucirea soarelui de iarnă ce se apleca spre chindii!
Nimeni nu contestă că Voltaire a fost un intelectual francez care a prins perioada Iluminismului, stare caracterizată prin critică intensă a lumii și mai ales a modului cum trăim.
Pe vremea lui Ceaușescu, dar mai bine, pe vremea Patriarhului Iustin (1977-1986), fiind atent la circulația cărților din Fondul secret (cărți interzise pe piață) am dat peste o bibliotecă imensă a unui cărturar de marcă.