Școala este cel mai important sprijin pe care părinții îl au în creșterea și dezvoltarea copilului, în educarea și formarea lui. Orice copil are nevoie ca Familia și Școala, la care se alătură din prima zi de viață și Biserica, să lucreze împreună pentru el.

Această conlucrare oferă sprijin în formarea personalității și a caracterului religios-moral al viitorului om matur. Prin urmare, şcoala este chemată să formeze caractere morale dinamice, oameni care să cultive un ideal şi să apere valori perene.

Părintele slujitor Popa Gabriel Ciprian de la parohia Săpata a adus bucurie în sufletele celor 85 de elevi, de la grădiniță și clasele 0-8, care învață la școlile din localitate: „Dumitru Udrescu” din Bănărești și „Alexandru Guță” din satul Găinușa, dăruind ghiozdane și reviste ortodoxe.