Educația creștină se realizează în spațiul familial, eclesial și școlar. Transmiterea învățăturii de credință în familie este înlesnită mai ales prin modelul de viețuire al părinților și bunicilor, iar în biserică și în școală, prin răbdarea, înțelepciunea și dragostea elevului și a profesorului de Religie.

Întrucât principiile educaționale creștine se întemeiază pe textele inspirate de Duhul Sfânt ale Sfintei Scripturi, cunoașterea învățăturii revelate reprezintă condiția înscrierii copilului pe calea creșterii duhovnicești.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a organizat o activitate social-filantropică în parhia Vulpești, protoieria Costești. Părintele slujitor Burcea Adrian a dăruit copiilor care provin din familii defavorizate: ghiozdane, rechizite și dulciuri.