Taina Sfântului Maslu este numită de părintele Dumitru Stăniloae, „Taina trupului“, pentru că scopul ei conţine o extraordinară centralitate a trupului uman. Vindecarea celui bolnav şi ridicarea din patul durerii pare a avea o preeminenţă asupra vindecării sale sufleteşti.

Preoții slujitori Barbu Vasile de la parohia Sfinții Împărați și Sandu Constantin de la parohia Sfântul  Vasile cel Mare din municipiul Curtea de Argeș, au oficiat Taina Sfântului Maslu pentru bătrânii care viețuiesc în azil, rostind rugăciuni de binecuvântare și dezlegare, iar în final le-au oferit iconițe și alimente.