Milostenia trebuie sa izvorasca din dragoste, din compasiune, din intelegere a suferintei aproapelui si constientizare a ajutorului pe care Dumnezeu il da tuturor. Numai gandindu-ne intai la bine aproapelui si apoi la al nostru, intai la necazul lui si apoi la bucuria noastra, milostenia pe care o facem, indiferent cat a fost  ea de neinsemnata material, se va transforma in comoara in Imparatia Lui Dumnezeu.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  programul ,, O masă caldă pentru persoanele nevoiase’’.