Sfântul Ioan Gură de Aur arată că milostenia este o bună călăuzitoare a bucuriei și dragostei, făcând ca acestea să zidească deplin și mântuitor sufetele copiilor.

Preoții slujitori, Toma Marius-Cezar și Țîru Cătălin de la parohia Mavrodolu – biserica pentru surzi ”Sfântul Grigore Palama, au fost prezenți în mijlocul a de 20 de copii ai familiilor cu deficiențe de auz, la Filiala Teritorială a acestora din Pitești, cărora le-au oferit daruri celor mici, prin implicarea și purtarea de grijă părintelui paroh Sturzeanu Dumitru-Victor și a întregului colectiv al Parohiei Mavrodolu.