În Biserică învățăm de la Sfinții Părinți că educația tinerilor și a copiilor este o artă și nu una întâmplătoare, ci ea este cea mai însemnată dintre arte. Prin educaţia creştină copiii devin făclii luminoase ale vieții duhovnicești.

Preoții slujitori Dumitru Gheorghe și Roșu Ion Irinel de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș, au dăruit ghiozdane și rechizite pentru elevi din parohie ai căror părinți au posibilități modeste, pentru a face față tuturor cheltuielilor ocazionate de începutul noului an școlar.

Activitatea face parte din proiectul social-educativ pe care Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului îl desfășoară prin Sectoarele Învățământ și Social.