Când te îndepărtezi de un sărman fără a-l milui te îndepărtezi de posibilitatea mântuirii. Când treci pe lângă un  sărman și nu-l bagi în seamă, treci pe lângă  împarația lui Dumnezeu și o ignori.

Milostenia nu este altceva decât roada credinței în Hristos și cu cât adunăm mai multă roadă cu atât suntem mai vrednici de odihnă în Grădina Raiului. De aceea să nu trecem indiferenți pe lângă semenii noștri căci s-ar putea să trecem indiferenți chiar pe lângă viața veșnică.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  programul ,, O masă caldă pentru persoanele nevoiașe’’.