Izvorâtă din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele, milostenia constă în ajutorarea materială şi spirituală a celor aflaţi în nevoi. În Noul Testament, Mântuitorul garantează mila divină pentru cei care fac dovada milosteniei: Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.

Părintele slujitor Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel, dimpreună cu voluntari, au mers la beneficiarii Așezământului de la Valea Plopului, unde au dăruit alimente, îmbrăcăminte și produse de curățenie.