Fiind făcut după chipul lui Dumnezeu, omul este dator să sădească în inimă sămânța milei creștine. Din acest punct de vedere, mila nu este numai o însușire dumnezeiască, ci și una dintre virtuțile cu care se încununează adevărații creștini, podoabă neprețuită și fântână nesecată a veșnicelor bunătăți.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, derulează proiecte sociale prin care se aduce mângâiere și bucurie creștinilor care se află în dificultate. În parohia Albota de Sus, protoieria Pitești, părintele slujitor Pătrașcu Mădălin, a oferit daruri copiilor, dar și alimente pentru cei aflați în suferință.