În Sfânta Scriptură găsim scris cum trebuie să facem milostenie: ”Pleacă la sărac urechea ta fără să te întristezi și răspunde-i cu blândețe cele de pace”. Iubirea este criteriul fundamental al judecății particulare și al judecății obștești.

Plata adevăratei milostenii se află la Dumnezeu, Care a prețuit atât de mult această virtute, încât între jertfele ce I se aduceau în Legea Veche și iubirea de săraci, a pus înainte iubirea, zicând: ”Milă voiesc, iar nu jertfă.”

Părintele slujitor Moraru Mihai de la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni, a fost alături de o familie care trece prin greutăți financiare și materiale, dăruind haine și încălțăminte.