Bunurile materiale sunt și ele un dar de la Dumnezeu și servesc ca o prelungire a vieții oamenilor, întrucât pe săraci pururea îi avem cu noi. Orice creștin este dator să contribuie la prelungirea vieții celui amenințat în existența lui.

Faptele milosteniei nu se apreciază numai după mulțimea materială, ci mai ales după dispoziția inimii, a unei inimi miloase care vede în sărăcia aproapelui propria sa lipsă.

Părintele slujitor Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, dimpreună cu un grup de voluntari, au oferit daruri copiilor de la Așezământul Valea Screzii, precum și monahiilor de la mănăstirea Mărcuș.