Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și eparhia noastră a fost prezentă la Tabăra ”Tradiție și Noutate„ -ediția a VI-a, desfășurată la Mănăstirea Timișeni Șag prin tânărul Teodorescu George Gabriel, student în anul II la Facultatea de Teologie, Litere, Istorie și Arte din Pitești, secția Teologie-Asistenta Socială.

Tabăra Națională „Tradiție și Noutate” desfășurată la „Popasul Căprioarei” din Șag, în perioada 1-5 iulie 2024, a reunit tineri din întreaga țară pentru a celebra tradițiile românești și pentru a explora noi perspective culturale și educative.

Tabăra a oferit participanților un program bogat în activități interactive și educative. Printre acestea s-au numărat întâlniri de cunoaștere, sesiuni de formare în „Management de proiect” și „Comunicare”, prezentări despre specificul regiunii și vizite la centre culturale și religioase din Timișoara și Arad. Un punct de atracție special a fost vizitarea Centrului Mitropolitan și întâlnirea cu Înaltpreasfințitul Ioan al Banatului, dar și sesiunea de discuții cu Prof. univ. dr. Otilia Hedeșan, la atelierul de antropologie „Românii de lângă noi - Istorii, memorii, credințe”.

Pe lângă activitățile educative, tabăra a inclus momente de rugăciune și reflecție, serate culturale și vizionări de filme, contribuind astfel la dezvoltarea holistică a participanților. Seara culturală, condusă de Prof. univ. dr. Otilia Hedeșan, a adus în discuție teme de antropologie și credințe populare, iar seara de film a oferit ocazia unor discuții profunde cu Pr. Ioan Petraș, doctor în filologie.

În cadrul programului, tinerii au avut ocazia să exploreze diverse locuri de interes, precum Mănăstirea Hodoș-Bodrog, Tabăra Căsoaia, Catedrala Nouă din Arad și Mănăstirea Arad-Gai. Aceste excursii au fost menite să îmbogățească cunoștințele participanților despre patrimoniul cultural și religios al României.

Ultima zi a taberei a fost dedicată unui workshop tematic și unei sesiuni de evaluare, organizate de Sectorul Teologic-Educațional al Patriarhiei Române. Aceste activități au avut ca scop analizarea experiențelor trăite de tineri și consolidarea învățămintelor acumulate pe parcursul taberei.

Participarea la această tabără reprezintă o experiență valoroasă de învățare și dezvoltare personală, contribuind la îmbogățirea cunoștințelor despre tradițiile și valorile românești.