În anul 312, Constantin se afla în război cu Maxenţiu, care era un mare duşman al creştinismului. Oastea lui Constantin nu era numeroasă, aşa că împăratul Constantin a început a se ruga lui Dumnezeu pentru a-l ajuta să învingă. În ajunul bătăliei, împăratul a văzut pe cer, ziua, deasupra soarelui, o cruce luminoasă pe care scria: "prin acest semn vei învinge".

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat, în biserica parohiei Retevoiești din Protoieria Mioveni, o activitate catehetică.

Preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică, au vorbit copiilor despre Sfântul Împărat Constantin și mama sa, Elena, arătând faptul că în noaptea dinaintea bătăliei, împăratului i s-a arătat în vis chiar Mântuitorul Care i-a spus că Sfânta Cruce îi va fi semn de izbândă. A doua zi, la porunca împăratului, pe toate steagurile s-a cusut semnul crucii, iar ostaşii l-au pus pe coifurile şi pe scuturile lor.

Şi în acest fel, Constantin cel Mare a ieşit biruitor din luptă, mărturisind că semnele care i s-au arătat l-au făcut să treacă de partea creştinilor.