În cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, organizat în toate unitățile de învățământ din cuprinsul Eparhiei, în contextul declarării „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”, în Patriarhia Română, în biserica parohiei Glâmbocata a avut loc prima cateheză cu tema: „Sfinții Doctori: Nectarie de la Eghina, Sfântul Efrem cel Nou, Sfântul Ioan Rusul și Sfântul Luca al Crimeii”.

Având alături icoanele sfinților, părintele slujitor Grigore Ion Florin a vorbit copiilor despre viața și minunile acestora, îndemnându-i a se ruga sfinților tămăduitori ori de câte ori au vreo suferință atât ei, cât și cei dragi lor.