news        mail   location

 
 

La 40 de zile după Nașterea Sa, Domnul Iisus Hristos a fost dus la Templu pentru că așa era obiceiul Legii. Biserica a rânduit ca acest praznic să poarte denumirea de Întâmpinarea Domnului pentru că acum Mântuitorul Iisus Hristos a fost întâmpinat la Templul din Ierusalim şi ţinut în braţe de credinciosul şi dreptul bătrân Simeon, om ales și luminat de Duhul Sfânt. 

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Cerbu din protoieria Pitești.

Părintele slujitor Ștefan Viorel a vorbit copiilor coordonați de doamna Fiță Emilia despre Praznicul Întâmpinării Domnului, i-a împărtășit și le-a oferit daruri.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar