Colindele, aceste imne îndătinate atât de adânc în viaţa poporului nostru, îşi au izvorul în Sfânta Scriptură şi în izvoarele nesecate ale sufletului românesc, ale credinţei şi vieţii creștine a poporului nostru care a trăit, a mărturisit și a tălmăcit, a apărat și a cântat cu atâta măiestrie şi limpezime adevărurile ortodoxe.

Parohia Găvana IV din municipiul Pitești, a primit colindători, pe elevii Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu”, care au adus vestea cea bună a Nașterii Pruncului Iisus. După obiceiul strămoșesc, preoții slujitori au mulțumit pentru cântare și au dăruit colindețe.