Ziua Naşterii Domnului este o zi de mare bucurie pentru toată lumea creştină. Toţi se bucură astăzi: şi copiii cei mici, care privesc cu ochi neînţelegători spre viaţă, şi copiii mai mari, în care a prins adevărul de credinţă şi încep să înţeleagă, cu ajutorul ei, tainele vieţii, şi tinerii, şi cei în vârstă, şi cei bătrâni, toţi, toţi se bucură astăzi!

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică, în care părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești, a fost în mijlocul copiilor de la Școala Generală „ Mihai Eminescu” din Pitești, și le-a vorbit despre Praznicul Nașterii Pruncului Iisus. În final, a oferit daruri copiilor.