Nichifor Crainic spunea că în creştinism măsura omului desăvârşit nu este cel vârstnic, ci copilul. Nu pruncul trebuie să fie ca noi, ci noi trebuie să fim ca pruncii. Educând pe copii să păstreze şi să participe la frumuseţea rânduielilor bisericeşti, aducătoare de linişte şi de har, îi ajutăm să dobândească viaţa şi fericirea veşnică din Împărăţia lui Dumnezeu pentru care au fost creaţi.

Preoții slujitor Florea Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi, protoieria Câmpuung Muscel, au fost în mijlocul copiilor de la grădiniță și le-au vorbit despre Pruncul Iisus, iar în final au fost împărtășiți.