De sărbătoarea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cel mai frumos obicei este colinda. Colindele îndeplinesc rolul unor cântece de urare, care se repetă şi se reactualizează la fiecare casă. Atât copiii, dar şi cei mari, Îl întâmpină pe Hristos prin colinde.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare a organizat un concert de colinde în biserica parohiei Valea Ursului din protoieria Pitești.

Copiii de la școala din localitate, însoțiți de cadrele didactice, au cântat colinde creștinilor prezenți la eveniment, iar părintele slujitor Serioja Corjuc, după ce le-a mulțumit pentru osteneală, le-a oferit daruri.