În fiecare zi vorbim cu Dumnezeu prin intermediul rugăciunii. A ne ruga este modul nostru natural de a intra în comuniune cu Persoanele Preasfintei Treimi: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt. Ea este darul nostru primit de la Dumnezeu pentru a putea intra în comuniune cu El.

32 de copii de la Școala Gimnazială I. L Caragiale, Structură „Istețel”, au participat la o activitate catehetică la biserica parohiei Sfântul Apostol Toma din municipiul Pitești.

Părintele slujitor Duță Daniel a vorbit despre importanța rugăciunii, arătând că pentru creștinul ortodox, rugăciunea este hrana duhovnicească pe care o primește în fiecare zi sufletul său. În finalul întâlnirii a subliniat faptul că rugăciunea este respirația noastră spirituală care reglează ritmul vieții duhovnicești.