Cuvioasa Parascheva a „strălucit cu faptele bune” şi a urmat „viaţa celor fără de trup”, trăind „ca un înger pământesc”. Nevoindu-se „cu înfrânarea şi rugăciunile cele îndelungate, cu postul şi privegherea”, s-a arătat „vas preacinstit dum­nezeiescului Duh” şi a ajuns „la limanul sfinţeniei”. Prin priveghere Cuvioasa „toate le-a umplut de lumină”, iar prin aspra postire a părăsit ispitirea trupească, dobândind „viaţa cea nestricăcioasă” şi veşnică.

Părintele slujitor Mateescu Marin de la parohia Cocu Deal, protoieria Pitești, a organizat o activitate catehetică, la care au participat elevi de la Școala Gimnazială din localitatea Băbana.

A fost prezentată viața și minunile pe care Sfânta Cuvioasă Parascheva le săvârșește pentru toți cei care înalță rugăciuni și o cheamă în ajutor.

În finalul întâlnirii, copiii s-au bucurat de locul de joacă amenajat în curtea bisericii.