Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul desfășoară, în perioada vacanței de vară, la parohia Valea Mare – Ștefănești, protoieria Topoloveni, activități educative pentru copii.

Programul Școala de vară Hristos împărtășit copiilor a început la Parohia Valea Mare. Copiii din parohie precum și copiii de la centrul de ocrotire sociala din Valea Mare au participat  la activitatea de cunoaștere a obiceiurilor legate de ,,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul,, coordonate de doamnele, Gabriela Zaria, Stoicescu Doinița, Valentina Bogadan și de preoții slujitori.

Programul este gratuit și se desfășoară pe toată perioada vacanței de vară.