În Vinerea Săptămânii Luminate sau a Paştilor săvârşim pomenirea Izvorului tămăduitor din preajma Constantinopolului, apărut în chip minunat şi ocrotit de Maica Domnului. Mântuitorul Hristos spune despre cel ce crede în El că „râuri de apă vie vor curge din pântecele lui”.

Acest izvor tămăduitor a apărut datorită Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi cei care-i cer mijlocirea au parte de ajutor şi binecuvântare de la Dumnezeu.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în Parohia Bălilești, protoieria Câmpulung Muscel.

Parintele slujitor Negescu Cicelon a fost vizitat de elevii claselor 0-IV ai Scolii Gimnaziale Balilesti, care dupa ce au ascultat Sfanta Evanghelie si au participat la Sfințirea Apei, au inaltat cantari specifice sarbatorii de Înviere și au primit oua rosii.