Apa este elementul cel mai important, care susţine şi menţine viaţa. Izvoarele şi fântânile care potolesc setea oamenilor, mai ales în zone pustii, au fost întotdeauna preţuite şi păstrate de către oameni. Atunci însă când un astfel de izvor avea o apă care ajuta la vindecarea trupească a unor oameni, el era cu atât mai cinstit.

Maica Domnului este Maica Vieţii pentru că a născut pe Mântuitorul, Care a spus „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa“ (Ioan 14, 6).

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate catehetică la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești. Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu a fost prezent în mijlocul copiilor de la Grădinița din localitate, cărora le-a vorbit despre praznicul Izvorul Tămăduirii și despre importanța pe care trebuie să o acordăm apei, pe care o folosim în fiecare zi.