Serbată în fiecare an la data de 25 martie, Buna Vestire conţine în sine în mod virtual toate praznicele creştine. Odată cu acest eveniment se inaugurează "plinirea vremii" (Gal. 4, 4)şi se descoperă "taina cea din veci ascunsă" (Efes. 3, 9), după expresiile pauline.

Buna Vestire este socotită o sărbătoare a Maicii Domnului, dar ea este şi praznicul Întrupării Domnului din Preasfânta Născătoarea de Dumnezeu prin "umbrirea" Duhului Sfânt şi, în acest sens, începutul iconomiei mântuirii realizate de Fiul lui Dumnezeu Întrupat.

Peste 100 de copii  de la Școala Gimnazială nr. 1 din comuna Cocu, însoțiți de cadrele didactice, au participat la o cateheză în biserica parohiei Cocu Deal, protoieria Pitești, susținută de părintele slujitor Mateescu Marian.

După cuvântul de învățătură, participanții s-au bucurat de parcul de joacă amenajat în curtea de bisericii și au primit daruri.