Şi aduceau la El copii, ca să-Şi pună mâinile peste ei, dar ucenicii certau pe cei ce-i aduceau. Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit şi le-a zis: Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu. Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea. Şi, luându-i în braţe, i-a binecuvântat, punându-Şi mâinile peste ei. (Sfânta Evanghelie după Marcu 10:13-16).

De ce ii da Domnul pe copii ca exemplu de urmat pentru cei ce doresc sa dobândească Împărăția Cerurilor? Pentru starea lor de neprihănire, de nevinovăție, de iertare și iubire necondiționată.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate catehetică în biserica parohiei Mavrodolu, protoieria Pitești.

Părintele slujitor Horia Dumitrescu a primit vizita copiilor de la Grădinița Specială Sfânta Elena din Pitești, care s-au bucurat de cuvântul de învățătură, precum și de icoana, oferită în dar, pentru fiecare.