Sfânta Cruce este pentru noi stindardul credinţei noastre şi identitatea noastră creştină în lumea în care trăim. Prin ea mărturisim în societate Jertfa şi Învierea lui Hristos, iar prin însemnarea cu semnul Crucii arătăm credinţa noastră în Preasfânta Treime, adică în Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh.

Crucea este cel mai important semn şi simbol al creştinătăţii şi după cuvântul Sfântului Apostol Pavel: „Cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu” (1 Corinteni 1, 18).

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a organizat o activitate misionar-pastorală în parohia Merișani, protoieria Mioveni.

Părintele slujitor Leonard Dănciulescu a săvârșit slujba de sfințire a peste 200 de cruciulițe și metaniere lucrate manual, care au fost dăruit copiilor de la grădinița și școala din localitate, precum și elevilor de la Școala din Malu Vânăt. Cu această ocazie, au fost rostite cuvinte de învățătură despre importanța cinstirii Sfintei Cruci și a însemnării corecte a creștinului.