Podoabele şi odoarele sfinte au fost introduse în Biserică încă din primele secole și au dobândit imediat un simbolism propriu. Rolul şi locul lor în cult este încărcat de semnificaţii simbolistico-mistice, constituind un veritabil depozitar de trăire şi viaţă duhovnicească.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a desfășurat o activitate catehetică în biserica parohiei Slatina, din protoieria Curtea de Argeș. Părintele slujitor Enache Ion Cristinel a vorbit copiilor de la Școala Primară „Petre Chelu”, însoțiți de profesorul de Religie, Pițigoi Marius Ionuț, despre obiectele liturgice și utilitatea lor, dar și despre importanța rugăciunii în viața creștinului.