Arhiepiscopia Argeșului și Muscselului prin Parohia Valea Mare în parteneriat cu Școala Generală  Valea Mare, Școala Nicolae Iorga Pitești, Școala Generală Matei Basarab Pitești, Școala Specială Sfânta Filofteia de la Valea Mare a desfășurat un  program social educativ.

Elevii și cadrele didactice au întâmpinat  marea  sărbătoare  a Floriilor cu dragoste  față de Dumnezeu, prin susținerea  unui program artistic  coral interpretat de elevii de la Școala Constantin Brâncoveanu și prin implementarea unui atelier de creație.

Copiii prezenți au realizat, ca dar, ramuri de salcie pentru enoriașii prezenți la slujbă

Toti copiii prezenți au primit daruri din partea Parohiei precum și cărți oferite prin bunăvoința conducerii scolii Matei Basarab.