Oul încondeiat ne transmite bucurie, uimire, smerenie, împăcare, pentru că în ornamentația lui, de fapt, se operează cu simboluri (soare, luna, cruce), cu modele din natură (plante, animale, diferite obiecte) și cu modele de țesături populare, cu tot repertoriul lor de semne sacre.

În biserica parohiei Bătușari din municipiul Curtea de Argeș, sub coordonarea părintelui slujitor Ungurenuș Florentin, a avut loc un atelier de lucru în care copiii s-au bucurat să încondeieze ouă, respectând tradițiile neamului nostru.

S-au bucurat de timpul petrecut în sfântul lăcaș, de rugăciune și binecuvântare, precum și de darurile primite la sfârșitul activității.