Strămoşii noştri nu lăsau nici un moment important nesărbătorit cum se cuvine! După ce au sărbătorit venirea primăverii şi reîntoarcerea micilor vieţuitoare, au căutat o sărbătoare şi pentru florile şi mugurii care se deschid acum.

Ce sărbătoare mai frumoasă puteau găsi în calendar în afară de Duminica Floriilor, care prăznuieşte intrarea în Ierusalim a Domnului nostru Iisus Hristos? În această zi, Domnul Hristos a intrat în Ierusalim pentru sărbătoarea Paştilor şi mulţimile L-au întâmpinat cu bucurie, purtând ramuri de finic în mâini, slăvindu-L ca pe un împărat.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică la Școala nr. 8 din Pitești.

Părintele slujitor Oprea Nicolae Cristian de la parohia Prundu II, a fost prezent în mijlocul elevilor, cărora le-a vorbit despre Praznicul Intrării Mântuitorului Iisus Hristos în Ierusalim și a participat la o activitate de încondeiat ouă.

În finalul evenimentului, copiii au primit iconițe.