Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, în colaborare cu Scoala "Ion Creangă " din Bradu, cu sprijinul doamnei invatatoare si a doamnei profesor de religie, Parohia Maica Precista din Pitești,  prin preotul Dorin Bucur,  desfășoară activitățile specifice implementării Concursului național catehetic "Rugăciunea în viata mea ", desfășurat la nivelul Patriarhiei Romane.

Proiectul parohiei,  denumit "Dor de rugaciune, dor de pace", se împlinește prin colaborarea cu grupul catehetic al clasei a III, unde copiii se arata  implicați și dornici de experienta rugăciunii si a comuniunii în rugăciune mai ales în perioada aceasta de pregătire pre pascala si de încercare pentru omenirea întreaga, având atata nevoie de ruga pentru unitate si pace.