Sectorul Învățământ și activități cu Tineretul-Biroul de Catehizare a organizat la Parohia Popești Căteasca  din Protoieria Topoloveni o activitate catehetică, pe baza parteneriatului Școală-Biserică.

În prezența doamnei director Firică Elena-Adriana, a cadrelor didactice și a părinților, preotul slujitor Sîrbu Ion-Cornel a ținut un cuvânt de învățătură despre sărbătorirea Paștilor în Legea cea Veche și despre importanța duhovnicească și bucuria sărbătoririi Sfintelor Paști în Legea cea Nouă a Harului, adusă de Mântuitorul Iisus Hristos Cel Înviat.

La încheierea activității, din partea parohiei le-au fost împărțite copiilor și părinților ouă roșii și pască.