Luminată fiind de Dumnezeu, Sfânta Maria Magdalena a găsit un mod minunat vrednic de notat, nou și foarte potrivit pentru a arăta Învierea lui Hristos cea de viață dătătoare.

A vopsit în roșu trei ouă spre dovedirea sângelui vărsat de Mântuitorul Hristos și pentru bucuria Învierii lui Hristos, și a oferit aceste ouă Împăratului zicându‐i: «Hristos a Înviat!»

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a adus bucurie în sufletele copiilor din parohia Turculești, protoieria Topoloveni, care, coordonați de părintele slujitor Bologea Cosmin Vasile, s-au bucurat de încondeierea ouălelor și au ascultat și un cuvânt de învățătură despre tradițiile noastre strămoșești.