Educația este un proces evolutiv și complex desfășurat pe parcursul mai multor etape și vizând o anume finalitate, care are în vedere formarea și dezvoltarea însușirilor intelectuale, morale și fizice ale copiilor și ale tineretului, ale oamenilor și ale societății.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului, a desfășurat o activitate educațională, în care părintele slujitor Enache Nicolae de la parohia Izbășești, protoieria Costești, a susținut o cateheză pentru copiii de la Școala Tudor Vladimirescu din municipiul Pitești, iar în final le-a oferit daruri.